Sakroiliak Fonksiyon Bozuklukları için İKOMT Çözüm Olabilir

Bel ağrısı vakalarının en sık nedeni bel fıtığı değil, sakroiliak eklem fonksiyon bozukluğudur. Halk dilinde bukalemun hastalığı olarak tanımlanan bu hastalık, herkeste görülebiliyor ancak orta yaşlı bayanlarda biraz daha fazla görülme sıklığı fazladır. Klinik Odaklı Multiboyutlu Terapi yöntemi İKOMT ile birlikte germe egzersizleri ve tedavi edici egzersizlerle bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkün. 

Sakroiliak eklem, omurganın solunda yer alan bölgesi ile leğen kemikleri, kalça kemikleri arasında oluşan, kalça bölgesinde yer alan sağlı-sollu iki ekleme verilen isimdir. Vücudun ağırlığını kalçaya ve dolaylı yoldan bacaklara aktardığı için; hasar alması, problem oluşturması ve ağrıya neden olması çok kolay bir eklemdir. 

Sakroiliak Eklem Fonksiyon Bozukluğu Nedenleri?

Bu eklem fonksiyon bozukluğuna neden olan etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz; 

  • Düşmeler
  • Travmalar
  • Bel, boyun, sırt problemleri
  • Kalçada veya sakroiliak eklemine yakın bölgede yer alan kaslardaki kısalıklar
  • Bağ ve ligament (vücudun muhtelif eklemlerinde, organlarında bulunan bağlar) sıkıntıları

Sakroiliak Hastalığı Nedir?

Bel ve kalça bileşkesini oluşturan eklemin hareketsizliğinden kaynaklı oluşan rahatsızlığa denir. Bu hastalık, bel fıtığı ve kalça hastalığı ile karıştırılır. Bu eklemin hareketsizliği ile birlikte kalça kemiğinin öne ve arkaya oynama kabiliyeti azalır. Hastalar bacak, bacağa vuran ağrı, kalça çevresinde ağrı ve bele vuran ağrılardan şikayet ederler. Bel ve sırt bölgesinde ağrıların yanı sıra uzun süre oturduktan sonra bu ağrı kalçaya ve bacağa yayılabilir.

Sakroiliak Fonksiyon Bozuklukları İçin Bel Fıtığı Tedavileri Uygulanmamalı

Sakroiliak eklem fonksiyon bozukluğu özellikleri bel fıtığını benzediği için tedavisinde bel fıtığında uygulanan yöntemler denenmekte. Kişide bu fonksiyon bozukluğu var ve tedavide bel fıtığı yöntemi kullanılırsa ağrılar azalmaz aksine artar. Çünkü her rahatsızlığın tedavisi hastalığa özeldir. Bu rahatsızlığın belirtileri ve semptomları bel fıtığı ve siyatik gibi problemlerle benzerlik gösteriyor. Bu nedenle hastalık hem karıştırılabiliyor hem de teşhisi diğer rahatsızlıklara göre biraz daha zordur. Hastaya teşhis konulması amacıyla sorulan sorulardan alınacak detaylı cevapların yanı sıra yapılacak özel fiziksel muayene testleri ile çoğunlukla bu rahatsızlığa teşhis konulabiliyor. Teşhisin konulmasının ardından mutlaka kaslar, eklemler, ligamanlar ve bağlar özellikle değerlendirilmeli ve analiz edilmeli. Tüm bunlardaki kısalıklar, tetik noktalar ve diğer problemler ortadan kaldırıldıktan sonra hastalığın tedavisi kolaylaşıyor. Sakroiliak eklem fonksiyon bozukluğu konusunda Ezdeşir Kemali tarafından geliştirilen Klinik Odaklı Multiboyutlu Terapi yöntemi İKOMT’u başarılı bir şekilde uygulayan Bilal Tun tarafından yapılacak çalışma sayesinde bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkün. 

Pelvis kemiklerinin ve sakrumun hareketindeki bozukluklara bağlı ağrı ve yürüme güçlüklerinin tedavisi.

Bahçelievler Mah. 1839 Sk. No:22/21 Yenişehir/Mersin

Telefon

Telefon

+90(532) 416 89 97

E-Mail

E-Mail

bilal.tun@ikomt.com

Online Randevu Alın

Online Randevu Alın

Randevu Al