Omuz Ağrıları Hangi Belirtilerle Ortaya Çıkar? 

Vücutta pek çok ayrı parçadan oluşan bir eklem olan omuzu oluşturan bu parçalar sayesinde kolunuzu kaldırabilir, sallayabilir ve döndürebilirsiniz. Omuz ağrıları, el, dirsek ve omzun bütünleşik olan hareketlerini tamamen etkileyen ve günlük hayatta gündüz-gece zaman dilimlerinde konforu bozan ağrılara denir.  

Omuz ağrıları durumunda hastanın değerlendirilmesi çok önemlidir. Genellikle omuzda yaşanan ağrılar hastalar tarafından önemsenmeyip kronik bir ağrıya dönüşebiliyor. Bazen çok basit problemler kronikleşerek daha kompleks ve tedavisi daha zor duruma gelebiliyor. 

Omuz Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Ağrılı omuz ve omuzda hareket kısıtlılığı birçok nedenden olabiliyor. Omuz ağrıları belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;  

  • Omuzda şişlik oluşması 
  • Omuzda hissedilen sertlik ve bu sertliğin giderek artması
  • Omuz ağrılarının artması ve yanma hissi 
  • Omuzun hareket kabiliyetinin kısıtlanması 
  • Omuzda yaşanan ağrıların şiddeti nedeniyle yatamama ve uyuyamama
  • Omuz ağrısına bağlı olarak ellerle bir şeyler tutamama ve kaldıramama
  • Aşırı güç kaybı ve halsizlik 
  • Boyun kısmında hissedilen ağrılar
  • Omuzda başlayan ağrıların bele vurması 

Omuz Ağrıları için Egzersizler Nelerdir?

Omuzda ağrı yaşamamanız için günlük hayatınızda kolaylıkla yapabileceğiniz bir çok egzersiz çeşidi bulunur. Bunlardan bazılarını şu şekilde örneklendirebiliriz; 

Sarkaç egzersizleri: Bir eliniz herhangi bir yere tutunsun. Diğer elinizi serbest bir şekilde önce öne ve arkada doğru sallayın. Ardından sağa sola sallayın ve son olarak daire çizin. Her bir hareketi yaklaşık bir dakika süreyle yapın. 

Tırmanma Egzersizi: Ayakta dik durur şekilde bir duvarın karşısına geçin. Dirsekleriniz gergin olarak iki parmağınızla beraber merdiven çıkar gibi yavaşça parmaklarınızı yukarı çıkarın. Ardından yavaşça aşağı indirin. Bu hareketinizi 8 ila 10 tekrarla yapabilirsiniz. 

Omuz kaldırma hareketi: Omuzlar dik ve kollar yanda sarkık bir şekilde bu hareket yapılacak. Omuz başlarını yukarı doğru kaldırarak aşağıyı indireceksiniz. İçinizden 5’e kadar sayarak yapabileceğiniz bu hareketi 8 ila 10 tekrar yapabilirsiniz. 

Omuz Ağrıları Tedavisinde IKOMT’un Bütüncül Yaklaşımından Yararlanabilirsiniz 

Omuzda yaşanan ağrılar konusunda ayrıca omuz çevirme hareketi, duvarda germe hareketi ve sopa egzersizleri gibi birçok egzersizi yapabilirsiniz. Omuz vücudunuzun en önemli eklemlerinden biridir. Çoğunlukla omuzda yaşanan ağrıları önemsemez ve kısa sürede geçeceğini düşünürüz. Ancak bu konu ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Ezdeşir Kemali tarafından uzun yıllar ve çalışmalar sonucu geliştirilen IKOMT yöntemi sayesinde omuz ağrıları konusunda Bilal Tun’dan destek alabilirsiniz. 

Omuz, eklem, kas ağrılarına ve omuz hareket kısıtlılıklarına yönelik tedaviler.

Bahçelievler Mah. 1839 Sk. No:22/21 Yenişehir/Mersin

Telefon

Telefon

+90(532) 416 89 97

E-Mail

E-Mail

bilal.tun@ikomt.com

Online Randevu Alın

Online Randevu Alın

Randevu Al