Kalça Ağrıları Nasıl Çözülür?

Üç küçük kas grubuna sahip vücut bölgesi olan kalça, bacağın düzeltilmesi, uzaması, ileri geri hareket etmesi ve bacağın arkaya doğru esnetilmesine yardımcı olur.  Yanlış beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite yetersizliği ve aşırı kilo nedeniyle kalça eklemleri zedelenir. Kalça eklemlerinde oluşan bu zedelenmeler kalça ağrıları ortaya çıkarabilir. 

Yoğun egzersizler, sürekli aynı pozisyonda durmak ya da oturmak ve kondisyon eksikliği gibi nedenler kalça içinde şiddetli ağrı oluşmasına neden olur. Kalça ağrıları başta yürüme zorluğu ve oturamama ve yatarken ağrılar yaşatır. Ağrının olduğu bölgeye masaj yapılması ilk etapta etkili olabilir. 

Kalça Ağrısı Belirtileri nelerdir?

Kalçada yaşanan ağrılar her yaş grubunda farklı farklı hastalıklardan ortaya çıkar. Kalça ağrıları belirtileri ve oluşma nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Özellikle 6 ila 10 yaş arası çocuklarda kalça kemiğinin erimesi sonucunda topallama ile kendini gösteren bir hastalık olarak karşılaşılabilir.
 • Şişman çocuklarda 12-15 yaş arası olanlarda uyluk kemiğinin baş kısmındaki büyüme kıkırdağınının kayması sonucu ortaya çıkan ağrılı bir kalça problemi olabilir. 
 • 20-30 yaşlarda kalça ağrılarının en büyük sebebi kalça gelişim geriliğidir. Kalça ekleminin oluşmasındaki bir takım sorunlara bağlıdır. 
 • 45-50 yaştan sonra ortaya çıkan kalça kireçlenmesi adı verilen kalça kıkırdağındaki bozukluklar nedeniyle rahatsızlık ortaya çıkabilir. 
 • Kalça kemiğinde kanlanmanın durmasına bağlı olarak kemiğin çürümesi şeklinde isimlendirilen avasküler nekrozu adı verilen bir hastalık olarak yaşanabilir. Bu rahatsızlık her yaşta olabilir. 

Kalçada yaşanan ağrıların sıkça görüldüğü kişiler şunlar; 

 • Özellikle uzun süre kortizon kullanan hastalar
 • Derin su dalgıçları
 • Aşırı alkol kullananlar
 • Kanında pıhtılaşma problemi olan kişiler
 • İleri derecede total lipid yüksekliği olan kişiler
 • Kolestrol yüksekliği olan kişiler 

Kalça Ağrısı Hafife Alınmamalı 

Avasküler nekrozu adı verilen bir hastalıkta küçük çocuklarda olduğu gibi uyluk kemiğinin baş kısmı kanlanması durduğu için kemik ölümü gerçekleşir. Kemik yumuşayarak çürür. Şekli bozulan ve deforme olan kemik nedeniyle hasta kalçasını sağlıklı bir şekilde kullanamaz. Ancak hafife alınmaması ve ihmal edilmemesi gereken kalça ağrısı için uzman bir hekim ve fizyoterapiste başvurmanız gerekir. Ağrı tedavisinde bütüncül yaklaşım anlamında geliştirilen IKOMT, hastaya bütüncül yaklaşılma ilkesiyle çalışır. Ezdeşir Kemali tarafından geliştirilen ve hastayı yönlendirmeyi ilke edinen İKOMT, en kısa yönden hastayı anlama imkanı sağlıyor. IKOMT için gerekli tüm eğitimleri başarıyla tamamlayan Bilal Tun, başta kalça ağrıları olmak üzere tüm ağrılar konusunda size yardımcı olur. 

Eklem, kas ağrıları, nörodinamik problemler ve yürüme bozuklukları tedavisi.

Bahçelievler Mah. 1839 Sk. No:22/21 Yenişehir/Mersin

Telefon

Telefon

+90(532) 416 89 97

E-Mail

E-Mail

bilal.tun@ikomt.com

Online Randevu Alın

Online Randevu Alın

Randevu Al