Her Boyun Ağrısı Boyun Fıtığı Olabilir Mi?

Vücudumuzun en hareketli olan kısmı boyun konusunda insanlar çok hassastır. Her boynu ağrıyan kişi genellikle boyun fıtığı olduğunu düşünerek doktora ya da fizyoterapiste başvuruyor. Ancak bu ağrıların çok az bir kısmı fıtık rahatsızlığı nedeniyle olur. Bu nedenle bu konuda alanında uzman ve iyi hekim ve fizyoterapistlere başvurmalısınız. 

Boyundaki omur kemikleri arasındaki eklemin hemen arkasındaki omur iliğe ve kollara giden sinir köklerine baskı oluşturmasıyla oluşan hastalığa boyun fıtığı denir. Boyun omurgası insan vücudunun ve omurganın en zayıf kısmıdır. Bu kısım en zayıf olmasına rağmen en hareketli kısım. Hareketliliğin fazla olması nedeniyle omurlar arasında bulunan disklerde taşma çok sık görülen bir semptomdur. Her fıtıkta ağrı olamayacağı gibi her ağrı da fıtığa bağlı olmayabilir. 

Boyun Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığı öncelikle boyunda ağrı şikayetiyle başlar. Ancak hastalığın ilerlemesi ve kolları giden sinir köklerine baskı oluşturmasıyla omuzda, kolda, elde ve parmak uçlarında hissedilmeye başlanabilir. Boyun fıtığının belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz; 

  • Boyun, sırt ve bel fıtığı olmak üzere tümündeki sıkıntı iki omur arasındaki diskin çıkıp sinire basmasıdır. 
  • Sinire nerede bir baskı oluyorsa adı orada ortaya çıkar. 
  • Boyundaki kıkırdak sinire batarsa boyun fıtığına, beldeki kıkırdak sinire batarsa bel fıtığına işaret olabilir.
  • Sinire baskı seviyeden itibaren ora ile ilgili özürler çıkar
  • Boyun fıtığında dayanılmaz kol ağrıları olur
  • Kürek kemiğinde ağrı, elde uyuşma olur. Çok hafif poşet taşıdığınızda bile kolunuzun takati kalmaz. 
  • Gövdeye ve bacağa giden sinirlerin ezilmesiyle idrar ve büyük abdestte sorunlar ortaya çıkar.
  • Ayakta hissizlik ve güçsüzlük ortaya çıkar
  • His kaybı ve güç kaybı yaşanır

Boyun Fıtığı Ağrısı İKOMT ile Son Versin

Boyun fıtığı ile ilişkili ağrıların ve buna bağlı omurgadaki kısıtlılıklarında ilaç, fizik tedavi, boyunluk ve boyun egzersizleri gibi birçok tedavi yöntemi bulunuyor. Fizyoterapist Bilal Tun boyun fıtığınını tedavisinde Ezdeşir Kemali tarafından geliştirilen ağrı tedavisine bütüncül yaklaşan İKOMT’un tüm yönleriyle uyguluyor. Bilal Tun, özellikle fıtık ve fıtığa bağlı oluşan fonksiyon bozukluklarından kaynaklanan boyun, sırt ve bel ağrılarına yönelik İKOMT tedavi yöntemlerini uyguluyor. Hastayı bütüncül olarak değerlendiren ve birçok faktörün hastalığı etkilediğini ele alan İKOMT tedavisini başarılı bir şekilde yürütüyor. 

Boyun fıtığına bağlı ağrıların ve buna bağlı omurgadaki kısıtlılıkların tedavisi.

Bahçelievler Mah. 1839 Sk. No:22/21 Yenişehir/Mersin

Telefon

Telefon

+90(532) 416 89 97

E-Mail

E-Mail

bilal.tun@ikomt.com

Online Randevu Alın

Online Randevu Alın

Randevu Al