Vücudun bir bölgesinden kaynaklanan ve hastalıkların fark edilmesini sağlayan ağrı, bazı durumlarda katlanılmaz ve dayanılmaz bir hal alıyor. Yapılan araştırmalara göre sebebi ne olursa olsun ağrı geçmiş hayat deneyimleri ile doğrudan ilişkili. Ağrıyla ilgili birçok terapi yöntemi uygulanırken bu konuda uzun yıllar çalışan Ezdeşir Kemali’nin ortaya çıkardığı IKOMT ağrı tedavisinde bütüncül bir yaklaşım sunuyor. Uzun süredir ağrılar konusunda çalışan fizyoterapist Bilan Tun’da IKOMT yöntemini uyguluyor.

Ağrı Tedavisine Bütüncül Yaklaşım IKOMT

Ağrı, oluşan ya da oluşmak üzere olan doku harabiyetine bağlı kötü (nahoş), duyusal ve duygusal deneyim olarak tanımlanır. Başka bir tanımlamada ise vücudun beyne gönderdiği ve bir şeylerin yolunda gitmediğini ve durdurulması gerektiğini bildiren haberci ve bir mesaj olarak ifade edilir. Ağrılar, kronik ve akut olarak ikiye ayrılır.  

Akut ve Kronik Ağrı Nedir?

Akut ağrıları doku hasarı sonucu oluşur ve kısa sürelidir. Hasara yol açan durum iyileştiğinde ortadan kalkan akut ağrıları şu şekilde sıralayabiliriz; 

 • Burkulma
 • Darbe
 • Böbrek taşı
 • Ameliyat Sonrası
 • Kalp Krizi
 • Doğum
 • Yanıklar

Doku hasarı iyileştikten sonra devam eden ve bir alarm sistemi olmaktan çıkan ağrılar ise kronik ağrı olarak tanımlanır. Hastalığın bir parçası olan ve uzun süre tedavi gerektiren kronik ağıları da şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Bel ağrısı
 • Eklemlerde kireçlenmeye bağlı ağrı 
 • Romatizmal hastalıklara bağlı ağrı
 • Migrene bağlı baş ağrısı

Nöromuskuloskeletal terapi bel, boyun, sırt ağrısı, kol veya bacağa yayılan sinir kökü basısı, patellofemoral ağrılar, gonartroz, lateral epikondilit, impingement sendromu, karpal tünel sendromu, travmatik ve sportif yaralanmalar sonucu oluşan ağrılarda uygulanır. Tüm bu sorunlar vücut sistemine çok fazla yük getirir. Bu nedenle bu sorunlardan herhangi biri ile karşı karşıya kaldığınızda ilk başvurunuzu hekime yapmış olsanız da iyi ve uzman bir fizyoterapistle terapi rehabititasyonu yaptırmalısınız. 

Bilal Tun 9 Yıldır IKOMT Tedavisi Uyguluyor

Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi Bölümü’nden 2002 yılında mezun olan Bilal Tun, ağrılar konusunda çalışmalar yürüttü. Bu kapsamda birçok manuel tedavi eğitimlerine katılan Tun’un yolu 2008 yılında Ezdeşir Kemali ile kesişti. Ezdeşir Kemali’nin uzun çalışmalar sonucu geliştirdiği IKOMT yöntemini her yönüyle öğrenen ve uygulamaya başlayan Bilal Tun, yaklaşık 9 yıldır IKOMT’ta edindiği bilgi ve tecrübeleri paylaşıyor.

Vücudun değişik bölgelerindeki geçmeyen ağrıların Nöromuskuloskeletal terapi ile tedavisi.

Bahçelievler Mah. 1839 Sk. No:22/21 Yenişehir/Mersin

Telefon

Telefon

+90(532) 416 89 97

E-Mail

E-Mail

bilal.tun@ikomt.com

Online Randevu Alın

Online Randevu Alın

Randevu Al